Dažādas piezīmes

Par programmētāja profesiju RSS šim rakstam 
11:26:12 19/02/2018 iesūtījis hQuse - Sadaļa: hQuse
1. Par progammētāju Latvijā var strādāt gan [tikai] vidusskolu beigušie, gan bakalauru saņēmušie [jo noteicošais ir talants, vēlme mācīties un laba izpratne, ko iegūst, pašam mācoties]. Varbūt izklausīsies  pēc ķecerības, bet maģistra grāds būtībā nav nepieciešams, ja vien nevēlas nākotni saistīt ar doktora grāda iegūšanu vai mācīt programmēšanu citiem cilvēkiem. Te gan jāņem vērā, ka "attīstītajās" ārzemēs mūsu bakalaurs tiek vērtēts kā nepabeigta augstākā izglītība, cik zinu.

2. Tikai ar skolā/universitātē iegūtām zināšanām praksē par programmētāju nevar strādāt. Jābūt pieredzei. Šeit labi, ja ir uzņēmumi, kas veic jauniņo apmācību. Paralēli tam,  protams, jāmācās pašam - jālasa, jāraksta pirmais kods, jātestē utt. Bezmaksas mācību materiāli - pilns internets (aut. piez.: vēlams lasīt grāmatas!). Ja izstrādes lietas interesē jau skolā, jau tad jānodarbojas ar programmēšanu, kaut vai tikai sev pašam. Tādā veidā tiek uzkrāta pieredze!

3. Labu algu nevienam nemaksā, ja pat "liekas, ka esmu pelnījis". Par algu ir jācīnās, jāliek sevi manīt. Jābūt tādai filozofijai - ka tu ar savām zināšanām uzņēmumam esi kā "firma, kas piedāvā pakalpojumu par noteiktu maksu". Programmētāji, kuri savā sfērā nostrādājuši vismaz 5 gadus, tiek meklēti kā ar uguni. Par Latvijas algu līmeni uz Eiropas un pasaules fona - tas ir cits stāsts...

4. Ja neplāno strādāt specifiskā statistikas sfērā vai datu analīzes sfērā, tad visbiežāk nekāda matemātika padziļinātā veidā programmētājam nav nepieciešama. Tas ir labi iesakņojies un apzināti uzturēts mīts! Protams, jāmāk reizināt, dalīt, aprēķināt vidējo, sakārtot augoši, dilstoši, atrast atlikumu, noapaļot u.tmldz. (Šeit kā izņēmumu vēl varētu minēt spēļu industriju.)

5. Mūsdienās, atšķirībā no 5-10 gadus senas pagātnes, vairs nav runa par "Java programmētāju" vai "C# programmētāju" (te uzsvars uz vispārēju un  nekonkrētu nosaukumu). Viss ir tik ļoti attīstījies un informācijas daudzums ir tik apjomīgs, ka vienā programmēšanas valodā tu specializējies var specializēties pa noteiktu līniju, piemēram, kāda noteikta Java framework-a programmētājs, C# ASP.NET MVC programmētājs u.tmldz. Programmēšanu tehniski var iemācīties jebkurš, bet ir jāmāk to pielietot praksē, zināt kad un kādus framework-us izmantot un kā izmantot.

6. Neskatoties uz to, ka programmēšana=izstrāde=jaunrade (kaut kā nebijuša, jauna radīšana), tomēr tas nav priekš visiem. Primitīvi salīdzinot, 80%-90% ikdienas darba ir "rakāšanās" pa kodu (uz ekrāna palaista programma, kurā redzams teksts, nekas vairāk) un rezultāts nav taustāma lieta. Kā arī bieži ir jāpaļaujas uz intuīciju vai neatlaidību, lai atrisinātu kādu tehnisku problēmu.

7. Ir jāsaprot, ka programmētājs tiešām ir ļoti vērtīga profesija Latvijas attīstības kontekstā, jo praktiski vienmēr šī profesija ir saistīta ar augstu pievienoto vērtību!

Citi raksta

HELDON 19/02/2018 12:54:17 raksta:

Kaut kā man ir sajūta, ka mūsdienās daudzas profesijas (neskaitot, piemēram, medicīnu, bet ieskaitot, piemēram, programmēšanu) var sekmīgi un augstā līmenī apgūt tikai izmantojot google/internetā iegūstamo materiālu, bez jebkādas papildus mācīšanās/studēšanas normālās skolās. Protams, cilvēkam ir jābūt attiecīgai motivācijai, lai to darītu. Protams, es te nerunāju par to, ka iespējams, darba vietai būs vajadzīgs "papīrs", kas apliecina kvalifikāciju, bet pēc būtības.

Senteevs 19/02/2018 13:11:14 raksta:

Vai vari dot ieteikumus ar ko sākt mācības? Ir n-tie online kursi, piemēram, codeacademy, bet tās programmēšanas valodas ir tik daudz, ka nevar saprast, ko mācīties.
Ok, ja izvēlas webu, tad html, php, css u.t.t., bet ko savādāk?
Visu tāpat nekad neiemācīsies. Būtu labi praktiski piemēri un detalizēta atbilde. Paldies.

anonima_kjirzaka 19/02/2018 13:47:17 raksta:

@Senteevs - ja gribās iemācīties programmēšanu, tad visvienkāršāk varētu būt sākt ar Python. Škiet ka tajā pašā codeacedamy bija viņam kurss (bet ieteiktu labāk learnpythonthehardway.org). Pēc kā, var raudzīties NodeJs/Angular virzienā. Ja gribās kaut ko nopietnāku, tad .net (C#), vai arī Java

PHP šobrīd vairs neieteiktu mācīties - ja nemaldos, tad viņi šobrīd ir viszemāk apmaksātie programmētāji :)

hQuse 19/02/2018 14:38:26 raksta:

Nenoliedzami, viens no TOP resursiem ir stackoverflow. Un ne tāpēc, ka var copy&paste-ot visus risinājumus. Bet tāpēc, ka sniedz aktuālas IDEJAS/RISINĀJUMUS uz šābrīža vai retām, specifiskām problēmām. Bet tas, protams, vairāk ir prakse nevis teorija.

Jāsaprot (kas reāli vairāk interesē?), kādā līmenī gribas programmēt - sistēmu (OS) līmenī, interfeisu/servisu/aplikāciju līmenī vai UX/frontend līmenī... Vienā būs piem C, C++ vai tmldz., otrā būs tipiskas OOP valodas - populārākās ir C#/Java, bet trešajā ir pieminētie html,css,js utt.
Pirmajam, otrajam būtu nepieciešams iemācīties klasisko OOP. Webiem, JavaScriptiem it kā arī ir OOP principi, bet "var iztikt" ar procedurālās programmēšanas principiem.

Par funkcionālajām programmēšanas valodām neko nekomentēšu.

Manuprāt, labus padomus varētu sniegt kāds paziņa-mentors, kas šajā lauciņā reāli strādā/pelna.

Andron Mc 19/02/2018 16:16:20 raksta:

Visas universitātes un on-line kursi ir sūds. Jāsāk pašam provēt, un tad jātiek pie kāda profesionāļa kas pamāca.
tie 4 gadi augstskolas ir pilnīgi izķērnāts laiks. Tas ir fakts. Viss.

A par algām, nu jā, tā ir, atnāk kadrs kas nevienu mājaslapu vel nav uzkodējis, un grib 800€ algu. Čoms saka - nu kad tu pierādīsi ka proti, uzreiz pacel uz 800, a pārbaudes laikā 600 max. Uz 800 var pacelt kaut vai pēc 2 nedēļām.
Neslikta stipendija, ne? 600€, Liepājā!
Čoms vienkārši grib izvairīties no visādiem appisējiem, aļa jaunajām māmiņām kas tiek darbā un paziņo ka ir stāvoklī.

divi centi 28/06/2019 13:26:33 raksta:

https://ebanoe.it/2019/05/3...

Komentēt...

Šim ierakstam komentēšanas iespēja ir atslēgta!
This item is closed, it's not possible to add new comments!

Šurpu turpu

«« 2 jautājumi par Latvijas banku bankomātiem Elektrodrošība augstā līmenī »»

Locations of visitors to this page